Product Details:
| Minimum Order Quantity | 400 sq ft |
| Pixel Pitch | 8 mm |
| Usage | Indoor |
| Usage Environment | Outdoor |
| Brightness | 5000 nit |
| Color | Full |
| Width | 3 m (10 ft) |
| LED Type | SMD |
| Control System | Asynchronous |
| Usage/Application | Indoor |
| Brand | Hostech |
| Height | 2.4 m (8 ft) |
| Cabinet Resolution | 3000:1 |
| Cabinet Type | Iron Cabinet |
| Refresh Rate | 3840 Hz |
| Shape. | Curved |
We are engaged in offering a wide range of Curved LED Video Wall to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 sq ft |
| Screen Size (W x H) | 10x6 ft |
| Application | Advertising |
| Pixel Pitch | P2.5 |
| Mounting Type | Wall Hanging |
| Brightness | 6500 cd/m2 |
| Cabinet Material | Die-Cast Aluminum |
| Brand | Hostech |
| Display Type | Fixed Installation |
| Life Span | 100000hrs |
| Input Voltage | 240 V |
| Lighting Color | Full Color |
| Operating Temperature | 60Deg C |
| Viewing Distance | 2m |
| Frequency | 60 Hz |
| Connectivity | Wi-Fi |
| Model Name/Number | FSD- 01 |
| Display Technology | LED Display |