Pitch Outdoor Led Screen
Pioneers in the industry, we offer outdoor advertising led displays hostech led from India.
Outdoor Advertising Led Displays Hostech LED
Approx. Price: Rs 4,000 / sq ftGet Latest Price
Product Brochure Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 sq ft |
| Pixel Pitch | 6 mm |
| Brightness | 5000 nits |
| Screen Dimensions (W x H) | 12.6 X 9.45FT |
| IP Rating | IP65 |
| Cabinet Type | Iron |
| Refresh Rate | 3840 Hz |
| Display Technology | Square Matrix |
| Mounting Type | Pole mounted |
| Viewing Distance | 6 Metres |
| Module Size | 320x160 mm |
| Display Color | Full Color RGB |
| Display Mode | Text & Graphics, Text, Graphics, Video |
| Application | Outdoor |
| Type | LED |
Advertising led displaysPixel pitch: P10 - P2.5Size: CustomizedMounting: Pole/Wall/Hang TypeLed brand: Qiangli/AET/Unilumin/GKGD/MeiyadInterface: Wifi,USB,LAN,CloudApplication: Advertisement,Information,Conference PurposeLive: HDMI,SDI,VGA,Mirroring Options