Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 sq ft |
| Display Type | Full Color RGB |
| Pixel Pitch | 10 mm |
| Usage | Outdoor |
| Input Voltage | 240V |
| Display Size | 4 x 1 ft |
| Connectivity | Wi-Fi |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Brand | Hostech |
| Life Span | 100000hrs |
| Display Shape | Rectangle |
| Brightness | 6500 cd/m2 |
| Usage/Application | Outdoor |
We are engaged in offering a wide range of LED Moving Message Displays to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 sq ft |
| Pixel Pitch | 10 mm |
| Screen Dimensions (W x H) | 9.45 x 3.15ft |
| Brightness | 4500 cd/m2 |
| IP Rating | IP65 |
| Display Size | 10 x 3 ft |
| Cabinet Type | Aluminium |
| Usage | Outdoor |
| Brand | Hostech |
| Refresh Rate | 960 Hz |
| Connectivity | Wi-Fi |
| Mounting Type | Wall |
| Best Viewing Distance | 5m |
| Maximum Power Consumption | 230W |
| Display Type | LED |
| Body Material | Aluminium |
| LED Color | Red |
| Input Language | English |
| Power Supply | 230 V AC |
| Color | Red |
We are engaged in offering a wide range of Red Outdoor LED Display to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 sq ft |
| Pixel Pitch | 10 mm |
| Screen Dimensions (W x H) | 1280x960 mm (4.2x3.15 ft) |
| Brightness | 4500 cd/m2 |
| IP Rating | IP65 |
| Display Size | 4 x 2 ft |
| Cabinet Type | Aluminium |
| Usage | Outdoor |
| Refresh Rate | 960 Hz |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Connectivity | Wi-Fi |
| Brand | Hostech LED |
| Viewing Distance | 5m |
| Display Type | LED |
| Life Span | 100000hrs |
| Body Material | Aluminium |
| LED Color | Amber |
| Input Language | English Hindi, Hindi, English, Regional Language |
| Power Supply | 230 V AC |
| Display Shape | Rectangle |
We are engaged in offering a wide range of Rectangular Outdoor LED Display to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Sq ft |
| Pixel Pitch | P10 |
| Display Type | LED |
| Brightness | 4000 Nits |
| Input Voltage | 240V |
| Lighting Color | Blue |
| Usage | Outdoor |
| Display Size | >65 inch |
| Control Mode | Wi Fi, USB |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| IP Rating | IP65 |
| Brand | Hostech LED |
| Display Color | Single Color |
| Cabinet Material | MS |
| Mounting | Wall Mount |
We are engaged in offering a wide range of P10 LED Outdoor Display to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Alao available in red color
Product Details:
| Display Type | LED |
| Usage Area | Indoor |
| Character Height | 5–8 inch |
| Shape | Rectangle |
| Display Color | Full Color |
| Control Interface | Wi-Fi, USB |
| Connectivity | Wifi |
| Enclosure Rating | IP40 |
| Display Format | Numeric |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Dimension | 576x192 and 576x384 and customized |
| Model No | Mini Gold Rate Board |
| Lighting Type | LED |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 230VAC |
| Color | FULL COLOR |
| Customizable | Yes |
| Weight | 5Kg |
| Viewing Distance | 3metres |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 sq ft |
| Pixel Pitch | P10 |
| Screen Dimensions (W x H) | 640x640 mm (2.1x2.1 ft) |
| Brightness | 4500 cd/m2 |
| IP Rating | IP67 |
| Cabinet Type | MS |
| Brand | Hostech Led |
| Refresh Rate | 960 Hz |
| Mounting Type | Wall Mounting |
| Best Viewing Distance | 5m |
| Maximum Power Consumption | 230W |
| Display Type | LED |
| Module Size | 320x160 mm |
| Display Color | Single Color |
| Display Mode | Text, Text & Graphics |
We are engaged in offering a wide range of P10 Hostech Outdoor LED Display to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 sq ft |
| Pixel Pitch | P10 |
| Brightness | 4000 nits |
| Screen Dimensions (W x H) | 1280x960 mm (4.2x3.15 ft) |
| Lighting Color | Green |
| IP Rating | IP67 |
| Cabinet Type | Aluminium |
| Refresh Rate | 960 Hz |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Brand | Hostech |
| Viewing Distance | 5m |
| Life Span | 50000hrs |
| Module Size | 320x160 mm |
| Display Color | Single Color |
| Display Mode | Text |
| Display Shape | Rectangle |
We are engaged in offering a wide range of P10 Green Outdoor LED Display to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.