Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Square Feet |
| Display Type | Full Color RGB |
| Pixel Pitch | 4 mm |
| Brightness | 6500 cd/m2 |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Usage | Outdoor |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Display Size | 12 x 4 ft |
| Connectivity | Wi-Fi |
| Input Voltage | 230V |
| Color | Full Color |
| Waterproof | Yes |
| Body Material | MS Powder Coated |
| LED Color | RGB |
| Material | MS |
| Input Language | English |
| Power Supply | 230 V AC |
| IP Rating | IP 65 |
| Warranty | 2 Years |
| Operating Temperature | 60 DegreeC |
| Frequency | 60 Hz |
| Operating Voltage | 230V |
| Display Technology | LED Videowall |
| Refresh Rate | 3840 Hz |
| Brand | Hostech |
We are engaged in offering a wide range of L Shaped LED Videowall to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Square Feet |
| Screen Size (W x H) | 24 x 12ft |
| Application | Conference Room, Advertising |
| Product Type | Video Wall |
| Pixel Pitch | P3 |
| Cabinet Material | Steel |
| Brightness | 800 cd/m2 |
| Display Type | Fixed Installation |
| Display Shape | Rectangle |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Brand | Hostech |
| Warranty | 2 Years |
| Life Span | 100000hrs |
| Power Supply mode | 230VAC |
| Refresh Rate | 3840 Hz |
| LED Type | SMD |
| Service Access | Front Access |
| Language Supported | English |
We are engaged in offering a wide range of Hostech Rectangular LED Indoor Display to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 sq ft |
| Pixel Pitch | P4 |
| Usage | Outdoor |
| Usage Environment | Outdoor |
| Brightness | 6000 nit |
| Color | Full |
| Shape | Rectangle |
| Width | 4.8 m (16 ft) |
| LED Type | SMD |
| Control System | Sync + Async |
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | Hostech |
| Features | Advertising Display |
| Access | Wifi |
| Height | 1.2 m (4 ft) |
| Cabinet Type | Iron Cabinet |
| Cabinet Size | 960x960 mm |
| Refresh Rate | 3840 Hz |
| Advertising Area | Public |
| Type | Outdoor LED Videowall |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 sq ft |
| Pixel Pitch | 2.5 mm |
| Brightness | 6000 nits |
| Screen Dimensions (W x H) | 1280x960 mm (4.2x3.15 ft) |
| IP Rating | IP65 |
| Usage/Application | Outdoor |
| Color | Black |
| Cabinet Type | Aluminium |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Refresh Rate | 3840 Hz |
| Shape | Square |
| Module Size | 320x160 mm |
| Display Color | Full Color RGB |
| Display Mode | Video |
| 35kgs | 1280 x 960mm |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5000 sq ft |
| Pixel Pitch | 4 mm |
| Usage | Outdoor |
| Usage Environment | Outdoor |
| Cabinet Type | Aluminum Cabinet |
| Color | Full |
| Brightness | 5000 nit |
| Shape | Rectangle |
| Width | 4.8 m (16 ft) |
| LED Type | SMD |
| Connectivity | WIFI |
| Refresh Rate | 3840 Hz |
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | Hostech |
| Control System | Asynchronous |
| Height | 3.6 m (12 ft) |
| Cabinet Size | 960x960 mm |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
We are engaged in offering a wide range of P6 Outdoor LED Videowall to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 3000 sq ft |
| Pixel Pitch | 4 mm |
| Brightness | 5000 cd/m2 |
| Color | Full |
| Shape | Rectangle |
| Display Size | 8 x 6 ft |
| Control System | Sync Controller |
| Cabinet Type | Fixed Cabinet |
| Usage/Application | Outdoor |
| Refresh Rate | 3840 Hz |
| Access | Wifi |
| Ingress Protection | IP65 |
| Resolution | 4K Ultra HD |
| Display Resolution | 2K |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 sq ft |
| Application | Outdoor |
| Pixel Pitch | 6 mm (P6) |
| Display Size | 15.75 x 9.45ft |
| Color | Full |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Brightness | ≥ 5000 nits |
| Shape | Rectangle |
| Refresh Rate | ≥ 1920 Hz |
| Module Size | 192x192 mm |
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | Hostech |
| Display Type | LED |
| IP Rating | IP65 |
| Maintenance Type | Rear Access |
| Controller Brand | Huidu |
| Warranty | 2 Years |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
We are engaged in offering a wide range of Advertising Outdoor LED Display Screen to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.